ANTONI RUT

antoni rut autoportretjest zawodowym fotografem, Mistrzem Rzemiosła Artystycznego, członkiem Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, EkoArtu. Klasyk fotografii krajobrazu, czystej fotografii, wyrafinowanego warsztatu, specyficznego gatunku nacechowanego pełnią światła i wirującym powietrzem wypełniającym obraz nieba. Wsłuchuje się w siebie, w swoje wnętrze, w swoją duszę i serce by lepiej, pełniej, głębiej „oddać” w swoich fotografiach piękno przyrody.
Swoje prace prezentował 801 razy m.in. w 63 wystawach indywidualnych (63 tytułach) eksponowanych w muzeach i galeriach w Polsce oraz Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Danii, Słowenii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Chinach na Ukrainie i Węgrzech a przede wszystkim we własnej Galerii fotografii „Fotoplastykon” w Poznaniu, której uroku dodawał stojący w niej ponad 50 lat fotoplastykon kiedyś służący do oglądania przezroczy stereoskopowych.
Wziął udział w 232 wystawach zbiorowych. Zorganizował i był kuratorem 296 wystaw w Polsce i zagranicą. W latach 1996-1999 pełnił funkcję wiceprezesa Okręgu Wlkp. Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych, w latach 1999-2002 sekretarza, a w latach 2002-2005 wiceprezesa Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2003-2005 pełnił funkcję wiceprezesa a od 2009 r. prezesa Oddziału Poznańskiego a w latach 2009-2015 członka Zarządu Krajowego Związku Artystów Plastyków. Obecnie pełni funkcję prezesa Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków.
Jest pomysłodawcą i organizatorem szesnastu edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „Przestrzeń wyobraźni”, dziesięciu edycji Ogólnopolskiego Salonu Fotografii „My Koziorożce” oraz sześciu edycji Poznańskiego Salonu „Robinsonada”. Jest organizatorem sześciu poznańskich edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Diaporam Cyfrowych. Jest autorem albumu fotografii „Wierzby wielkopolskie”. Przez osiem lat prowadził kursy fotografii, na których już ponad pięciuset słuchaczom wpoił zasady artystycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i przedstawiania wizji i przemyśleń w nowatorski niespotykany dotąd sposób.
W 2003 roku otrzymał Srebrny Medal Fotoklubu RP „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”. W 2010 roku odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem „Gloria Artis”. W roku 2012, w roku jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej Zarząd Województwa przyznał Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. W roku 2013 odznaczony został przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.
Leszek Lesiczka krytyk sztuki, prezes Stowarzyszenia Pryzmat

kilka prac:

Antoni Rut strona internetowa:
www.fotoplastykon.com.pl

logofacebook3

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *