Sztuka Metafor

29 października 2021 r. w Muzeum Średzkim Dwór w Koszutach odbędzie się wernisaż „Sztuka metafor”. W Wystawie udział biorą członkowie Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków: Robert Berlin, Janusz Biernacki, Iwona Bis, Zdzisława Czombik, Jarosław Jóźwiak, Leszek Kostuj, Jerzy Kubacki, Grażyna Majchrzak, Alina Matykiewicz, Władysław Nielipiński, Ewa Janina Partyka-Wróblewska, Jadwiga Pawelczak, Elżbieta Ponińska, Antoni Rut, Elżbieta Suszek, Halina Woźniak, Andrzej Ziemkowski. Kuratorem wystawy jest Antoni Rut.

„Sztuka Metafor”
„Metafory i analogie, poprzez zestawienie razem różnych kontekstów, prowadzą do powstawania nowych sposobów patrzenia. Prawie wszystko to, co wiemy, łącznie z poważną nauką, opiera się na metaforze. I dlatego nasza wiedza nie jest absolutna” – zwraca uwagę profesor Joseph Weizenbaum.
W odniesieniu do sztuki metafory zapewniają szerokie obszary działania artysty, którego indywidualny ogląd świata rzadko wyrażany jest wprost. Dlatego to, co wydaje się na co dzień niezauważalne, w sztuce jest widoczne, to co brzydkie pięknym bywa. To, co wyłania się z ciemności, w świetle zanika. Smutek i radość na artystycznej łące współgrać mogą bez przeszkód, jak życie i śmierć, niczym dwaj nierozłączni przyjaciele. Artysta stosując w swojej pracy różne formy i środki wyrazu, czasem ryzykuje niezrozumienie u odbiorcy swoich koncepcji, idei, czy zwykłego przekazu rzeczywistości np.: w fotografii, w rzeźbie czy w obrazie, jednakże kochając sztukę w sobie, a nie siebie w sztuce idzie zawsze dalej, niżby potrzeba w danej chwili. Wędrówka artysty nie wyklucza błądzenia, zniechęcenia, czy nawet zawrócenia z drogi pasji i tworzenia. Czasami jest tylko etapem złapania dystansu do drogi już przebytej, albo głębszym oddechem, takim jaki łapie się po wypłynięciu spod wody.
Ewa J. Partyka sekretarz Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków

niektóre prace artystów:

migawki z wernisażu (fot: Jerzy Kubacki, Antoni Rut):

katalog

Notki artystów biorących udział w wystawie „Sztuka metafor”.

Organizatorzy, Patroni, Sponsorzy:

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE