Labirynty Przestrzeni

13 października 2018 r. w Muzeum Średzkim Dwór w Koszutach otwarta została najnowsza wystawa Antoniego Ruta „Labirynty przestrzeni”. Wystawa odbywa się w ramach IV Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki pod Honorowym Patronatem Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej oraz Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków.

„Odnajdowane poszukiwania”

Artysta nieraz udowadniał, że wie, czego się trzymać, a czego unikać. Nowa jego wystawa różni się od poprzednich tym, że do swoich własnych doświadczeń dokłada spostrzeżenia innych. Rusza z tą walizką prac na spotkanie przyszłości śmiałym krokiem i z odwagą w sercu. Poniekąd sięga do źródeł poznania i tworzy artystyczne wizje świata, wizje eschatologiczne, kosmiczne i jednocześnie proste, przyciągające Ziemię i skondensowane w niej, gdzie ciemność z żywiołu istnienia przeobraża się w element obrazu. Twórczość Antoniego Ruta nieoczywista, zadumana nad tajemnicą życia, ukierunkowana na piękno w pewien sposób koresponduje swoją wizją ze zdaniem Kanta: „Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie”. Rut wszedł jakby w siebie i trwa tam, z zainteresowaniem, z pewną radością oczekując najlepszego.
Jest to odczucie rzeczywiste, mistyczne i zarazem mityczne, wywołane autentycznym przeżywaniem siebie, wsłuchiwaniem się w zegar własnego trwania. Antoni ustawicznie, ciągle, nieprzerwanie tworzy swoje obrazy, obejmuje je, wręcz wtula się w nie, wypełnia sobą ramy, jakby symbolicznie wyrażając zgodę na swój artystyczny los. Systematycznie powraca do czasu uważnego wsłuchiwania się w siebie oraz kontemplacji wzrastającej twórczości.
Od odczuwania świata sensualistycznie, przechodzi do pewnego trwania, pogrążania się w filozoficznej refleksji. Określając twórczość Antoniego Ruta, można by nazwać ją upartym zmaganiem się człowieka z przydanym mu na zawsze losem Artysty.

Leszek Lesiczka krytyk sztuki, prezes Stowarzyszenia Pryzmat

niektóre prace:


migawki z otwarcia: (fot. Antoni Rut, Robert Anioł)

kontakt z autorem:
www.fotoplastykon.com.pl
fotoplastykon@fotoplastykon.com.pl

katalog

Patroni, Organizatorzy, Sponsorzy:

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE