Bezdroża sztuki

14 czerwca 2019 r. w Muzeum Średzkim Dwór w Koszutach odbył się wernisaż „Bezdroża sztuki”. W Wystawie udział wzięli członkowie  Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków; Jerzy Antkowiak, Janusz Biernacki, Iwona Bis, Paweł Boniecki, Florian Kohut, Jerzy Kubacki, Ewa J. Partyka, Elżbieta Ponińska, Antoni Rut.

„Bezdroża sztuki”
Wszystko, co dzieje się wokół nas w każdej dziedzinie życia ulega pewnym zmianom, poddaje się czasowi, mniej lub bardziej intensywnie rozwija się. Takie procesy dotyczą także sztuki i nie ma powodu, aby sztukę traktować jako zastygłą dziedzinę życia. Wręcz przeciwnie, sztuka to doskonały teren dla poszukiwaczy przeróżnych form wyrażania świata, idei, myśli, siebie. Teren, na który tak zachłannie popycha człowieka ciekawość twórcza, bo tworzenie, to coś zwyczajnego i jednocześnie nadzwyczajnego, bowiem efekt końcowy tworzonego dzieła zwykle bywa oporny na przewidzenie, prawie zawsze zaskakuje. I to, chyba wydaje się być jedną z najpiękniejszych wartości w poruszaniu się na bezdrożach sztuki. Nie sądzę, by istniała wielka przepaść między twórcami, a nie twórcami, gdyby ona istniała galerie i muzea byłby puste, na koncertach nie byłoby słuchaczy, nikt nie czytałby książek, teatry i kina świeciłby pustkami etc. Sztuka zatem, jako sfera estetyczna, jawi się w postaci idealnego obszaru dla każdego człowieka, obszaru który zbliża, pozwala wyrażać oraz zrozumieć ludzkie dążenia, fascynacje, potrzeby, marzenia, obawy czy zwykły strach. Bagaż swoich doświadczeń i ocean emocji może ujawniać lub rozbudzać oraz rozwijać zarówno sam twórca, jak i odbiorca w oparciu o wyższy poziom wysiłku i działania, którego zawsze wymagać będzie każdy rodzaj sztuki.
Stanisław Brzozowski w „Kultura i życie” pisał: „Istotą sztuki jest życie spotęgowane i najbardziej ludzkie. Ten tylko kocha twórczo sztukę, czyja miłość dla niej jest miłością dla człowieka i zawartych w nim możliwości i bogactw. Nie można wywalczyć dla sztuki żadnych praw, jeżeli się nie wywalczy dla ludzi możliwości bycia ludźmi w jak najwyższym, i najpełniejszym znaczeniu. Walka o sztukę to – walka o prawa ludzkie, o treść życia ludzkiego, o człowieczeństwo”.
W kontekście tych słów, jako artyści ceniący „treść życia ludzkiego” możemy czuć zadowolenie, iż do szkół średnich wracają przedmioty artystyczne takie jak: muzyka, plastyka i filozofia. Sztuka bowiem, jak mawiał Cyceron jest filozofią życia. (Ars est philosophia vitae. – łac.)
Ewa J. Partyka

niektóre prace artystów:

migawki z wernisażu (fot. Władysław Nielipiński):

relacja

katalog

Organizatorzy, Patroni, Sponsorzy:

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE