3 x Sztuka z Buta

W poniedziałek 9 listopada 2015 r. w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach odbył się Wieczór Artystyczny pod nazwą „3 x Sztuka z Buta”, który składał się z wystawy malarstwa, grafiki i fotografii oraz koncertu muzycznego i poezji.  Kurator – pomysłodawca: Ewa J. Partyka.

„3 x Sztuka z Buta”
W języku potocznym: z buta czyli bezpośrednio, z buta czyli iść na piechotę, z buta czyli zadać cios butem. Wytrawny czytelnik pewnie przytoczyłby zarówno opisy, jak i cytaty, aforyzmy oraz przysłowia, które nawiązują do butów. Pamiętne buty Basi Wołodyjowskiej w swojej powieści opisuje Henryk Sienkiewicz. Pośród współczesnej literatury już sam tytuł z wyrazem buty zdaje się być intrygujący: Buty szczęścia Ewy Woydyłło, Włoskie buty Henninga Mankella, Buty Mesjasza Kostii Berezina, Najlepsze buty na świecie Michała Olszewskiego i inne.
Miłośnik malarstwa z pewnością przywoła natychmiast słynne Buty Vincenta van Gogha, nad którymi „pochylali się i filozofowie, i historycy”. Sam autor malował też botki, trapery, chodaki. W listach do brata mawiał – „A w butach – historia ludzi.”
Tak czy owak buty są nieodłącznym elementem związanym z człowiekiem i towarzyszą mu aż do śmierci.
Oczywiście my zechcemy zadać artystyczny cios wizualny, słuchowy i emocjonalny, gdzie but jest motywem, a raczej ideą przewodnią, wokół której artyści, poeci i muzycy wypowiedzą się każdy na swój indywidualny sposób. Oczywiście nie chodzi tu o to, aby na każdym obrazie czy w każdym wierszu pojawiał się „but”, lecz o to, co ma związek bezpośredni lub pośredni, lub też jakie emocje, skojarzenia bądź doświadczenia wywołują owe przedmioty. Być może inspiracji dostarczy literatura wskazana wyżej, a być może zupełnie coś innego.
Mamy nadzieję, że idea wystawy odbiorcom spodoba się i zachęci nie tylko artystów, by zdjąć buty i pobiec boso myślami, sercem, fantazją swoją i marzeniami dokądkolwiek wyobraźnia i serce poniesie.
Ewa Partyka sekretarz Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków.

niektóre prace artystów:

migawki z otwarcia: (fot. Antoni Rut, Robert Anioł)

katalog

Organizatorzy, Sponsorzy, Patroni.

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE