Szymon Ćwikliński

Urodzony w 1988 roku w Szamotułach.
Absolwent Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu). Pracę dyplomową wykonywał w pracowni prof. Andrzeja Zdanowicza. W roku akademickim 2015/16 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Dwukrotnie został laureatem Stypendium Rektora dla najlepszych studentów UAP. Stypendysta Lions Club Poznań Polonia na lata 2015/2016/2017. W latach 2016/2017 r. był asystentem w IV Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja Zdanowicza na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2015 r. należy do Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków, w którym pełni funkcję członka Komisji Artystycznej. Ma na swoim koncie udział w 70-ciu wystawach zbiorowych oraz 10-ciu indywidualnych. W roku 2022 uhonorowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, odznaczeniem „Zasłużony dla województwa wielkopolskiego”. Laureat pierwszego miejsca w ośmiu konkursach plastycznych. Tworzy w wielu dziedzinach sztuki, takich jak: rysunek, malarstwo, grafika warsztatowa. Wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w Tielt (Belgia) i Sottrum (Niemcy). Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Włoszech, USA, Belgii oraz w zbiorach Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. W swoim malarstwie podejmuje temat pejzażu i człowieka wobec miejsca. Ważnym aspektem jego malarstwa jest światło i przestrzeń budowana poprzez ekspresyjne gesty malarskie. W swoich pejzażach poszukuje powietrza w przestrzeni atmosferycznego klimatu zastanego w danym miejscu i próbuje zinterpretować go poprzez swój język malarski.

Motto: Odkrywać na nowo, kreować na nowo!

działalność

kilka prac:

13 grudnia 2017 r. otwarta została wystawa indywidualna Szymona Ćwiklińskiego „Malarstwo” w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.

migawki z otwarcia (fot. Antoni Rut):

katalog

szymon.ski888@gmail.com

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE