Aleksandra Hanaj-Podgórska

mieszka i tworzy w Wielkopolsce. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a wykształcenie artystyczne zdobyła na Akademii Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od wielu lat uczestniczy i doskonali swoje umiejętności malarskie na zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, a także w różnego rodzaju warsztatach artystycznych, plenerach malarskich m.in.: w Sandomierzu, Końskie-Sielpia, Skokach.

***

Malarstwem i fotografią zajmuję się od zawsze. Prawdziwe życiowe pasje odnalazłam w malarstwie i podróżach – cyt. za Picassem: „Malowanie to inny sposób prowadzenia pamiętnika”, lecz „Dobry obraz ma być jak szeroko otwarte okno na świat, niczym okno na ścianie”. Szukam wciąż tej najlepszej dla mnie drogi by ten cel osiągnąć.

Posługuję się różnorodnymi technikami: malarstwo olejne, akrylowe, pastele olejne i suche, węgiel, ołówek, sepia, malowanie na szkle, płótnie i papierze lub drewnie także tradycyjną temperą jajeczną. Staram się za pomocą formy i koloru wydobyć z motywu, nad którym pracuję jego największą głębię i wymowę. Każde zmaganie z motywem jest dla mnie również wielką intelektualną przygodą.

Moim „znakiem rozpoznawczym” oprócz koloru i form jest stosowana często „czarna linia”, „wieńcząca dzieło”. Swoista „kropka nad i”, moje ostatnie zdanie podsumowujące temat obrazu i nakłaniające do refleksji. Czasem jest to zarys postaci obserwującej pejzaż, falująca linia podkreślająca perspektywę, lub jej odwrócenie, intensywność uczuć, gdy linia obrysowuje aurę postaci, itp. Lubię pracować w plenerze, ale najlepiej czuję się pracując we własnej pracowni położonej na wsi nad pięknym Jeziorem Powidzkim. Uprawiam malarstwo intuicyjne, ze szczególnym uwzględnieniem wzajemnej zależności formy i koloru. Inspiracją wielu moich prac są odbyte podróże, w tym żeglarskie, po świecie. Motywy moich obrazów są zwykle związane z moimi przeżyciami. Bliski jest mi człowiek, jego uczucia i przeżycia, piękno przyrody, piękno architektury, przedmiotów zarówno zabytkowych jak i tych codziennego użytku. Wszystkie te motywy przewijają się w moich obrazach.

Dla wielu obrazów motywy zaczerpnęłam z ponad 20-letnich podróży jachtem żaglowym po całym świecie. Podczas gdy mój mąż prowadził jacht z portu do portu, ja fotografowałam, szkicowałam i malowałam, stąd często motywy nawiązują do scenerii z różnych stron świata.

W tematyce obrazów pojawiają się Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Baleary, Wyspy Greckie, moja ukochana Andaluzja, obrazy mające swoje źródła w krajobrazach Francji – głównie Bretanii, Normandii oraz Prowansji. Celem jest zawsze oddanie atmosfery, kolorytu i klimatu miejsc, które zrobiły na mnie wrażenie.

Szczególnie zachwyca mnie kultura Japonii i fascynuje jej wpływ na sposób myślenia i tworzenia w Europie. Stworzyłam również wiele obrazów inspirowanych tą kulturą. Zaaranżowałam i byłam współorganizatorką warsztatów kaligrafii japońskiej we współpracy z Biblioteką Gminną w Ostrowitem. Moi Mistrzowie i Przyjaciele to Pierre Bonnard, Henri Matisse, Vincent Van Gogh, Stanisław Wyspiański, Józef Pankiewicz, Władysław Strzemiński.

Uczestniczyłam w wielu wystawach i pokazach malarskich i fotograficznych, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych. W tym 10 wystaw indywidualnych. Moje obrazy i fotografie już wiele razy stały się plakatami zapraszającymi na ważne wydarzenia kulturalne. Szczególnie ważne dla mnie są: plakat zapraszający na wystawę podsumowującą Plener Końskie’2018, a także plakat zapraszający na doroczną wystawę Podyplomowego Studium Rysunku i Malarstwa w Galerii Biała Ściana ASP Łódź.

Bardzo cenię sobie możliwość udziału w wystawach i konkursach organizowanych dla środowiska artystycznego, bowiem dają one możliwości konfrontacji, wymiany poglądów i są dla mnie formą doskonalenia. Brałam udział już dwukrotnie w Poznańskim Salonie Robinsonada, Międzynarodowych Biennale organizowanych przez Galerię 33 w Ostrowie Wielkopolskim i Pałacu w Siemczynie. Moje obrazy ozdabiały także liczne spotkania i pokazy podróżnicze.

Aleksandra Hanaj-Podgórska działalność artystyczna

kilka prac:

kontakt: ahanaj@wp.pl

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE