W teatrze obrazów

„W teatrze obrazów”, wystawa indywidualna Ewy J. Partyki Wróblewskiej w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie. Oglądać można od 11.06. 2021 r. do 28.08.2021 r. Patronat WZAP, organizator Muzeum Narodowe Rolnictwa oraz WZAP,  kuratorzy: Hanna Ignatowicz i Antoni Rut.

„W TEATRZE OBRAZÓW” to tytuł wystawy, na którą mam przyjemność zaprosić zainteresowanych sztuką kreowaną głównie pasmem przeróżnych emocji, przemyśleń i poszukiwań odpowiedzi na ważkie pytania stawiane na scenie własnego, codziennego życia. W momencie, gdy staję przed płótnem podnosi się kurtyna. Muzyka przenika pomiędzy moim nieodczuwaniem czasu i tymczasowym brakiem widzów. Rekwizyty przesiąknięte terpentyną zdradzają miejsce i klimat, który lubię od lat, tak jak scenografię wyobrażeń, będącą tłem każdego obrazu. Gdy zaczynam proces tworzenia według scenariusza osobowości, bagażu doświadczeń i wyznaczania celów, to na tym etapie powstawania pracy artystycznej odnoszę wrażenie, jak gdybym brała udział w czymś ważnym zarówno w odniesieniu do siebie, jak i do innych ludzi, oraz do świata. Kiedy ów proces  dobiega końca, a dzieło staje się niezależnym, materialnym bytem i zostaje wystawione po raz pierwszy na widok publiczny, wówczas cieszy mnie jego premiera. Kolejne odsłony moich prac traktuję żartobliwie jako próby generalne, odwrotnie niż w prawdziwym teatrze.
Na wystawie w muzeum w Szreniawie pragnę zaprezentować prace premierowe, a więc najnowsze, ale również takie, które powstały we wcześniejszym okresie mojej podróży artystycznej. W większości to obrazy na płótnie wykonane w technice olejnej lub mieszanej, kilka fotografii, a ponadto instalacje czyli wielowymiarowe techniki przestrzenne. W rezultacie, prace starałam się skomponować wokół trzech grup tematycznych. Pierwsza z nich nawiązuje do: nostalgii, tęsknoty, utraty i poczucia samotności. Druga dotyczy silnego związku człowieka z naturą. Natomiast do ostatniej grupy włączyłam prace, poprzez które zachęcam do refleksji o charakterze filozoficzno-etycznym, a więc stawianie pytań o sens życia i ponadczasowe wartości.

Ewa Janina Partyka-Wróblewska

kilka prac…

ekspozycja i migawki z wernisażu (fot. Antoni Rut, Mateusz Kubacki):

folder

Organizatorzy, Patroni, Sponsorzy:

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE