Jestem absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Studium Prawa Europejskiego w zakresie menedżer kultury. W latach 2002-2019 pracowałam w firmie PBG SA jako specjalista ds. public relations oraz menadżer galerii sztuki PBG Gallery, przy Fundacji PBG w Wysogotowie. Zajmowałam się między innymi organizacją wystaw, promocją artystów w Galerii oraz pełniłam rolę kuratora prezentowanych wystaw.
Od roku 2010 rozwijałam swoje umiejętności artystyczne pod okiem artystów, profesorów, jako członek Uniwersytetu Artystycznego Trzeciego Wieku (UATW) przy Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (UAP), gdzie uczestniczyłam w warsztatach, plenerach i wykładach.
Pedagodzy, artyści prowadzący zajęcia artystyczne na UATW, wyróżnili moje prace plastyczne, rysunek i malarstwo i zostałam zaproszona w roku 2013 do udziału w pierwszej autorskiej wystawie dwóch artystek, razem z Elżbietą Łuczak. Wystawa i wernisaż miały miejsce w Galerii Starówka w Poznaniu.
Od tego czasu pokazuję swoje prace na ogólnopolskich wystawach zbiorowych, między innymi w Poznaniu, Raciborzu, Lesznie, Czarnkowie, Łęczycy, Szreniawie czy Wysogotowie. Biorę udział w corocznych ogólnopolskich konkursach artystycznych i moje obrazy wybierane są na wystawy pokonkursowe. Prace moje prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach, znalazły się także w kolekcjach prywatnych oraz m.in. w Hotelu Kolegiackim w Poznaniu.
W roku 2017 moja praca „Martwa natura 2” została wyróżniona na ogólnopolskiej wystawie pokonkursowej Poznański Salon Robinsonada w galerii PBG Gallery Skalar Office Center w Poznaniu.
W tym też roku, zostałam przyjęta na członka stowarzyszenia artystycznego – Stowarzyszenia Plastyków i Fotografików DEDAL, z siedzibą w Poznaniu.
Od roku 2018 uczestniczę również w warsztatach i wystawach grupy artystycznej o nazwie ”Przez ramę do obrazu” i biorę udział w spotkaniach organizowanych przez tę Grupę, w galeriach i muzeach.
W roku 2021 moja praca zatytułowana „Inspiracja” została zakwalifikowana na pokonkursową wystawę ogólnopolskiego konkursu, organizowanego przez Wielkopolski Salon w Czarnkowie.
W roku 2022 na ogólnopolskim konkursie plastycznym Konfrontacje w Lesznie wyróżniono mój dyptyk pt. „Improwizacja”.
Od roku 2023 jestem członkiem grupy artystycznej „Grupa Pozytywnego Zamieszania”.
Moje osiągnięcia jako twórcy dotyczą także działalności publicystycznej. Kilkadziesiąt artykułów na temat sztuki, promocji artystów, wystaw i wernisaży ukazało się w biuletynie korporacyjnym firmy PBG pt. „Ogniwo” oraz w pismach gminy Tarnowo Podgórne „TarNowaKultura” oraz „Sąsiadka czytaj”, czy wcześniej, w wydawnictwie poznańskim „Gazeta malarzy i poetów”.
Zdobyłam ogromne doświadczenie poprzez obcowanie z artystami i niezliczoną liczbę spotkań z nimi, odwiedzając ich w pracowniach, przeprowadzając wywiady, promując ich sztukę. Miało to znaczący wpływ na moją twórczość, na poszukiwanie własnego sposobu wypowiedzi artystycznej w malarstwie czy rysunku.
Uczestniczyłam i uczestniczę nadal w plenerach artystycznych m.in. w podpoznańskich Skokach, w kujawsko-pomorskim, w Smólsku i Ciechocinku, czy w Smołdzińskim Lesie, w Słowińskim Parku Narodowym (plener międzynarodowy), podczas których, zazwyczaj na zakończenie pobytu odbywają się wernisaże, na których prezentuje się swoje nowopowstałe obrazy.
„Lidia ma w sobie wnikliwość i konsekwencję obserwacji, połączoną ze zmysłową wrażliwością na światło i kolor. Regularnie angażuje się w zajęcia rysunku i malarstwa prowadzone przez pedagogów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i zdobywa warsztat, którym biegle operuje. Jej rysunki pełne są migotliwego światła i tajemnicy. Potrafi zatrzymać pracę w interesującym momencie niedopowiedzenia, który generuje ciekawość odbiorcy”. (Jakub Malinowski, kurator wystawy „4 czy to mało?” 2016).
kilka prac:
kontakt:
lidiapretka1@gmail.com
© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE