Poznanianka, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego. Jest specjalistą ds. inwestycji. Posiada uprawnienia w zakresie projektowania i wykonawstwa konstrukcji budowlanych. Jest inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Malarstwa uczyła się pod okiem profesora Edmunda Łubowskiego, rysunku w pracowni profesora Józefa Drążkiewicza na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz u artystki Agnieszki Balewskiej. Jej prace zostały przyjęte i nagrodzone w wielu konkursach. W 1969 roku została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu PKO na opracowanie plakatu. W roku 2003 otrzymała nagrodę na corocznym ogólnopolskim przeglądzie dokonań artystów „Salon Wielkopolski”.
Rok później, na tym samym przeglądzie, otrzymała nagrodę oraz nagrodę publiczności. W latach 2014, 2015 i 2016 jej prace nagrodzone zostały na Poznańskim Salonie „Robinsonada”. Wielokrotnie pokazywała swoje malarstwo i rysunek na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej obrazy spotkać można w instytucjach i zbiorach prywatnych w Polsce i na świecie m.in. w Australii, USA, Niemczech, Litwie i Szwajcarii. Artystka związana z Wielkopolskim Związkiem Artystów Plastyków, ZAP oraz EkoArt – aktywnie uczestniczy w działaniach stowarzyszeń, tworzy i wystawia swoje prace w kraju i zagranicą.
Realizuje różne projekty związane z działaniami kulturalnymi, artystycznymi, wystawienniczymi. Aranżuje przestrzeń wystawienniczą, projektuje zaproszenia, katalogi. Ważnym elementem jej działalności jest promocja sztuki innych artystów, artykuły dotyczące wydarzeń artystycznych, wystawy.
…neurony – formy, biologiczne, bardzo interesujące kompozycje, inspirowane budową komórek i ich połączeń tworzących sieć.
Zajmuje się człowiekiem. W swoich pracach szuka odpowiedzi na pytanie „Jak dotrzeć do wnętrza?”
portrety ciepłe, czułe, chciałoby się powiedzieć kobiece, nieograniczające się do podobieństwa fizycznego, zewnętrznego, ale usiłujące zanotować coś więcej, dotrzeć do wnętrza psychologiczne…
Józef Drążkiewicz
…portrety, w których jej ręka jest równie swobodna co precyzyjna, jej obserwacja nie kończy się na odwzorowaniu „właściwości” fizycznych modelu, ale stara się oddać także sferę psychiczną osoby portretowanej. Krótko o kolorystyce prac: Iwona poszukuje silnych kontrastów, „mocno” stawia kolory, bez obawy i uprzedzeń dla jakiejkolwiek barwnej zabawy…
Włodzimierz Mazanka
… biegniesz, a meta z dala się mgli…bo masz i już nie masz… jak wszystko to brać…
Wernisaż „Historycznie” Iwony Bis w Galerii „Pięciu” w Czarnkowie odbył się 18.06.2020 r. Kurator Mateusz Pietrowski, Patronat WZAP, organizator MCK w Czarnkowie.
kilka prac:
migawki z wernisażu (fot. Jerzy Nowak).
migawki z finisażu (fot. Antoni Rut, Emilia Stawujak)
kontakt:
iwona.bis@gmail.com
© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE