Benedykt Żyto

zyto_benedyktUrodzony 05.11.1936 roku w Słupi Kapitulnej w powiecie Rawicz, zamieszkały w Lesznie. Wykształcenie ekonomiczne. Od 1954 roku członek Sekcji Plastycznej Domu Kultury w Lesznie. Wieloletni prezes tej sekcji.

Przedmiotem zainteresowań artysty jest malarstwo pejzażowe w technikach olejnych i akwarelowych, drzeworyt o tematyce muzycznej, a także linoryt ukazujący przyrodę, łowiectwo i architekturę. Jego obrazy to jasna paleta barw pełna impresjonistycznego światła. W grafice zadziwia finezją linii, a precyzyjne cięcia rylca wydobywają całą gamę szarości, od czystej bieli aż po głęboką czerń. Grafiki to przede wszystkim postacie w ruchu, świetnie narysowane, pełne ekspresji. Jest autorem pięciu teczek grafiki linorytów o tematyce łowieckiej. Autor siedemnastu wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu wystaw zbiorowych. Wielokrotny laureat ogólnopolskich konkursów plastycznych. Projektant znaczków, medali i sztandarów łowieckich.
Zbigniew Łukowiak artysta plastyk

kilka prac:

adres:
genia@data.pl

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz