Robinsonada 2022

„Jest jakiegoś rodzaju magiczny magnetyzm w dalekim podróżowaniu i powracaniu kompletnie odmienionym”. Trudno nie zgodzić się ze słowami amerykańskiej pisarki Kate Douglas Wiggin, bowiem w istocie każda podróż to dawka wielorakich doświadczeń, przygód, uczenia się, poznawania nowych ludzi, miejsc, kultur i obyczajów. Na ogół prawdziwym pasjonatom podróży udaje się nie tylko omijać rozmaite przeszkody i czerpać siły z ich pokonywania, ale też integrować się z nowymi okolicznościami. Świat obecnie przypomina już globalną wioskę, gdzie nawet język nie stanowi przeszkody niedopokonania, mając w zasięgu ręki tłumacz Google.

Zewnętrzne czerpanie ze świata z pewnością zmienia nas wewnętrznie, ubogaca naszą osobowość, marzenia, myśli, odczucia. Dlatego ledwie powracamy z jednej wyprawy, a już myślimy o następnej. O ile realne podróżowanie zawsze gdzieś ma swój początek i koniec, o tyle w świecie wyobraźni, koniec podróży rzadko wydarza się. Wyobraźnia jest jak niezbadany kosmos bez granic, albo jak czas owinięty fantazją, swobodą i natchnieniem, pozwalającym kreować fikcyjne światy, tworzyć rzeczy wcześniej niewidzialne. Może właśnie z tego powodu, jako artyści nie jesteśmy czasem logiczni, bo jak mawiał Albert Einstein „logika prowadzi cię od A do Z; wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie”.

Tegoroczna, pokonkursowa wystawa „Robinsonada”, jak co roku oscyluje wokół motywu podróży i jest manifestacją indywidualnych wyobrażeń artystycznych, czasem kontrolowanych, a czasem nie, jednakże, jako całość równoważy doskonale to, co w sztuce jest cenne: intencje, idee, fantazje, irracjonalność, a wszystko przyprószone pyłem doświadczeń, gamą uczuć, emocji, wiedzy oraz działania i obserwacji naszej czasoprzestrzeni, wyraźnie zaznacza się w różnorodnych pracach artystów.

Zapraszając wszystkich chętnych do obejrzenia kolejnej wystawy z tego cyklu, jako artyści, organizatorzy i gospodarze pragniemy rozświetlić to wydarzenie słowami Gałczyńskiego „Sztuka jest wieczną wiosną. Sztuka jest ciepłym wiatrem”. I niech tak zostanie.

Ewa J. Partyka sekretarz Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków