Henryk Kapkowski

Henryk Jerzy Kapkowski (1930-2021) od wczesnych lat szkolnych zajmował się rysunkami. W szkole podstawowej i średniej często był wyróżniany za prace szkolne i prace na rzecz szkoły takie jak mapy, przekroje ziemi, tabele i rysunki do gazetek okolicznościowych. Pierwsze jego trzy prace (grafiki) wystawione zostały w Teatrze Wybrzeże (Gdańsk-Wrzeszcz) w 1950 r. W tym czasie był uczniem Studium Przygotowawczego do Szkół Wyższych w Gdańsku – Oliwie. W 1951 r. został wcielony do wojska i po krótkim szkoleniu podstawowym został skierowany do Oficerskiej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. Uczelnię ukończył w 1953 r. W wojsku pozostał do 1974 (z przerwą w latach 1955 – 1961).
W 1977 roku pojechał na pierwszy plener malarski. Tak się zaczęła wędrówka w świecie sztuki, która trwała do dzisiaj.
Od roku 1978 brał udział w pięćdziesięciu siedmiu wystawach różnej rangi – poplenerowych, okręgowych i ogólnopolskich nie tylko w Poznaniu i Wielkopolsce a również m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu. m. in. w Ogólnopolskiej Wystawie Amatorskiej Twórczości Inwalidów w „Pomarańczarni” w Warszawie, w Przeglądowej Wystawie Prac Plastycznych DEDAL w Poznaniu, w XV Przeglądzie Twórczości Artystycznej Wojsk Lotniczych „Konfrontacje” w Pile, w Międzynarodowej Wystawie Koloru i Formy we Wrocławiu sponsorowanej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, w wystawach pokonkursowych „Salon Wielkopolski” w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, w 4 wystawach pokonkursowych Poznański Salon „Robinsonada” w Galerii Skalar w Poznaniu. Swoje prace pokazał również na dwudziestu wystawach indywidualnych w Poznaniu i w Wielkopolsce m.in. „Wystawę malarstwa” w Galerii Sztuki Współczesnej „Art. Design” w Poznaniu oraz „Koń – moja wielka miłość” w Muzeum Regionalnym w Stęszewie.
Otrzymał wiele nagród rzeczowych i wyróżnień. Posiada kilkadziesiąt podziękowań m.in. za wysoki poziom artystyczny prac zaprezentowanych na XIV Przeglądzie Twórczości Artystycznej Wojsk Lotniczych „Konfrontacje” od Wojewody Pilskiego, za osiągnięcia w twórczości plastycznej od Dowództwa Wojsk Lotniczych, za zasługi w dziedzinie amatorskiego ruchu artystycznego od Dyrektora Pałacu Kultury w Poznaniu, za pomoc, życzliwość i zainteresowanie oraz ofiarowane dzieła sztuki od Dyrektora Muzeum Regionalnego w Stęszewie, za długoletnią działalność na rzecz upowszechniania kultury w regionie od Marszałka Województwa Wielkopolskiego, za pracę na rzecz rozwoju i krzewienia kultury w Poznaniu od Urzędu Miasta Poznania – Wydziału Kultury i Sztuki. Za całokształt działalności artystycznej, w 1998 roku został wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki.
Jego zasługi dla Województwa Wielkopolskiego to niewątpliwie również działalność organizacyjna. Całość jego aktywności tworzy niepowtarzalną sylwetkę człowieka, bez reszty oddanego polskiej kulturze wizualnej.
W latach 1994 – 2002 Henryk Kapkowski był prezesem Stowarzyszenia Plastyków i Fotografików „Dedal” w Poznaniu. Człowiek pamiętający lata świetności Stowarzyszenia i mający w tym niemały osobisty wkład postawił przed sobą cel przywrócenia dawnego blasku dedalowskiemu stowarzyszeniu. Nie było to łatwe zadanie. Wymagało olbrzymiego nakładu pracy oraz poświęcenia, często kosztem własnej prywatności. Wiązało się ono również z podjęciem trudnych decyzji organizacyjno-personalnych. Działalność stowarzyszenia oparta została głównie na artystach wywodzących się z grodu Przemysława, uprawiający różne dziedziny twórczości: malarstwo, rzeźbę i fotografię. W 1995 roku życie „Dedala” zdominowały sprawy techniczno-organizacyjne, w rezultacie, których przygotowano lepszy grunt do dalszej działalności. Dużo wysiłku i serca Henryk Kapkowski włożył w kształtowanie odpowiedniego klimatu oraz pobudzanie aktywności twórczej członków dedalowskiej społeczności. Przyniosło to dobre efekty. Już rok następny zaowocował dziesięcioma udanymi wystawami. Dwie z nich zorganizowano w poznańskim Big Banku. W dalszych planach zintensyfikowano działalność wystawienniczą, udział w przeglądach artystycznych oraz plenerach plastyczno-fotograficznych. Czynione były także przygotowania do obchodów piętnastej rocznicy powstania tego zasłużonego dla Wojsk Lotniczych oraz wielkopolskiej kultury stowarzyszenia twórczego. Z tej też okazji wydano monografię „Dedala”, wszystkie ambitne zamierzenia zostały zrealizowane a nazwa „Dedal” — nadal była synonimem artystycznej twórczości wysokich lotów. Świadczy o tym wiele podziękowań jakie otrzymało stowarzyszenie Dedal za czasów prezesury Henryka Kapkowskiego, m.in. za przekazanie obrazu Izbie Pamięci Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Poznaniu, za 25 lat – WRSTK – Podziękowanie za zasługi w upowszechnianiu kultury oraz pracę społeczną od Marszałka Województwa Wielkopolskiego, za 25 lat – DEDAL – Podziękowanie za pracę na rzecz rozwoju i krzewienia kultury w Poznaniu od Urzędu Miasta Poznania – Wydział Kultury i Sztuki.

Działalność artystyczna i wystawiennicza Henryka Kapkowskiego edukowała i inspirowała, włączała widzów w odbiór dzieła sztuki, kształtowała jego wybory estetyczne, wrażliwość i wyobraźnię. Tematyka wielu wystaw służyła szukaniu i dostrzeganiu piękna i wartości w „najściślejszej Ojczyźnie” – jaką jest miasto, region, otaczająca rzeczywistość. Jego zasługą była także wieloletnia popularyzacja i upowszechnienie różnych dziedzin sztuki i technik artystycznych wśród artystów i miłośników sztuki w Wielkopolsce.
Od początku swojej działalności integrował wielkopolskie środowisko artystyczne, współpracując z wieloma organizacjami m.in. Wielkopolskim Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury w Poznaniu, Stowarzyszeniem Plastyków Nieprofesjonalnych Wojsk Lotniczych DEDAL w Poznaniu, Klubem Plastyków i Fotografików LOK „WARTA” w Poznaniu, Stowarzyszeniem Plastyków i Fotografików „DEDAL” w Poznaniu, Związkiem Artystów Plastyków oraz Wielkopolskim Związkiem Artystów Plastyków w Poznaniu.
Wspólne wystawy i wydarzenia artystyczne służyły wymianie doświadczeń, wzbogacały prezentacje twórczości, promowały pozytywny wizerunek Wielkopolski w kraju i poza granicami.

Za swoją działalność twórczą i społeczną był wielokrotnie nagradzany m.in.:

Brązowy Medal „Za Zasługi Dla Obronności Kraju” – 1967, Ministerstwo Obrony Narodowej;
Brązowy Medal „Siły Zbrojne W Służbie Ojczyzny” – 1968, Ministerstwo Obrony Narodowej;
Srebrny Medal „Za Zasługi Dla Obronności Kraju” – 1969, Ministerstwo Obrony Narodowej;
Srebrny Medal „Siły Zbrojne W Służbie Ojczyzny” – 1972, Ministerstwo Obrony Narodowej;
Medal „Z Okazji 35-Lecia Ludowego Wojska Polskiego” – 1979, Wojewódzki Komitet FJN w Poznaniu;
Honorowa Odznaka „Zasłużony Dla Spółdzielczości Inwalidów” – 1982, CZSI;
Odznaka Honorowa Miasta Poznania – 1982, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Poznaniu;
Srebrna Honorowa Odznaka Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego – 1983, Centralny Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego;
Medal 40-lecia Polski Ludowej – 1984, Rada Państwa;
Zasłużony Działacz Lok – 1989, Zarząd Wielkopolski LOK;
Zasłużony Działacz Kultury – 1998, Minister Kultury i Sztuki RP;
Medal „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” – (60-lecie) – 2014, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej;
Odznaka Honorowa „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” – Marszałek Województwa Wielkopolskiego – 2018,
Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, 2021.

Galeria

Oficjalna strona