FLORIAN KOHUT

Urodzony 23 kwietnia 1952 r. w Rudzicy k/Bielska-Białej. Uczeń artystów: Franciszka Suknarowskiego, Małgorzaty Kudły oraz Karola Kubały, który udzielał cennych wskazówek i korekt z akwareli.
Członek: – Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
Uprawia zawodowo malarstwo plenerowe – technikami: olej, akwarela, pastel, akryl. Głównym tematem od 1970 roku są „Strachy polne”. W 1991 roku zakłada swoją galerię autorską „Pod Strachem Polnym” w Rudzicy. Jest twórcą „Dnia Stracha Polnego”. Autor licznych indywidualnych wystaw krajowych i zagranicznych m. in. we Francji, Włoszech – San Remo, na Cyprze – Nikozja, w Niemczech – Wiesbaden, w USA – Detroit. Uczestnik wielu ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów malarskich oraz wielu zbiorowych wystaw krajowych i zagranicznych m.in. w Pałacu Sztuki TPSZP w Krakowie, BWA- w Nowym Sączu, Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie na Ukrainie, w Zamku Książ w Wałbrzychu, w wystawie VI Międzynarodowego Biennale Pasteli.
Prace artysty znajdują się w zbiorach koneserów sztuki w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Hiszpanii, Francji, Austrii, Maroku, Kanadzie, USA, Japonii, RPA, Włoszech, Cyprze, Irlandii i Chinach.
Ukazały się liczne publikacje prasowe, krajowe i zagraniczne, jak również programy telewizyjne, oraz filmy dokumentalne.
W 1982 r. otrzymał odznakę „ Zasłużony Działacz Kultury” nadaną przez Ministra Kultury i Sztuki, w 2006 r. był nominowany przez Starostę Bielskiego do „Nagrody im. Ks. Józefa Londzina”, w 2009 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmu, Muzyki i Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie zostaje odciśnięta stopa w „Alei Gwiazd Uznanych Artystów Malarzy”, w 2010 r. został laureatem Ogólnopolskiej Nagrody im. Władysława Orkana, w 2011 r. odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2012 r. otrzymał statuetkę Starosty Bielskiego za: „Promowanie i upowszechnianie kultury w powiecie Bielskim”, oraz statuetkę za 45 lat pracy twórczej, w 2017 r. otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a w 2018 r.- został wybrany w plebiscycie na „Osobowość Roku 2017” w dziale kultura powiatu Bielskiego organizowanego przez „Dziennik Zachodni”.

kilka prac:

W Galerii „Stara Fabryka”, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej przy Placu Żwirki i Wigury 8 w Bielsku-Białej, 22 kwietnia 2022 z okazji 55-lecia pracy twórczej otwarta została indywidualna wystawa Floriana Kohuta „Strachy polne i pejzaże wiatrem malowane”.

migawki z wernisażu (fot. Antoni Rut, arch. Floriana Kohuta).

kontakt:
Galeria Autorska Florian Kohut „Pod Strachem Polnym”
ul. Grabówka 108, 43-394 Rudzica.
tel: 33 8152 310, 606 839 473
galeria@kohutflorian.art.pl

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE