Foto-Grafia, Foto-Grafika, Foto-Rzeźba

15 grudnia 2017 r. w Galerii Miejskiej Muzeum Ziemi Średzkiej Dwór w Koszutach w Środzie Wielkopolskiej otwarta została wystawa Stanisława Wojcieszaka i Antoniego Ruta p.t.: „Foto-Grafia, Foto-Grafika, Foto-Rzeźba”

„Twórczość Stanisława Wojcieszaka od dawna podporządkowana jest jego emocjonalnemu stosunkowi do świata, pełnemu nieustającej nieomal dziecięcej ciekawości, łagodnej refleksji a w konsekwencji życzliwej akceptacji. W swoich pracach łączy perfekcyjną kolorową fotografię zatrzymującą w kadrze ulotną materię przyrody z drewnianymi oprawami, których cielesność została boleśnie doświadczona destrukcyjnym działaniem czasu. „Fotorzeźby” Stanisława Wojcieszaka są poetycką opowieścią o ciągłości tradycji, a także o kruchym pięknie istnienia i potędze odradzającego się życia.”
Joanna Dziubkowa kustosz Muzeum Narodowego w Poznaniu

W obrazach, fotografiach Antoniego Ruta strefy koloru rozkładają się spokojnie, poważnie ale też jakby poruszone światłem stają się niekiedy rzutem barw na płaszczyznę. Niezależne są od pory, miejsca i samotności. Wynika z nich siła teraźniejszej wizji artysty. W pracach dominuje atmosfera nieuchwytności oddana uporządkowaną harmonią proporcji, linii, kolorów i świateł w zderzeniu z czystą melancholią i tańcem z ogniami. Poruszony kolor wyraża burzącą wszystko siłę połamanych promieni światła w zetknięciu z iluminacją sztucznych barw. Wszystko to przy zaangażowaniu muzyki i poezji dematerializuje przestrzeń poza przestrzenią.
W obrazach Ruta przestrzeń została jakby wyeliminowana, podobnie jak czas. Cała uwaga skupiona jest na pełnych energii promienistych trajektoriach barw. Z zawirowanych pasków, plam, różnych kolorów przekształcających się w ulotną przestrzeń /jakby w przestrzeń w domyśle/ zbombardowaną światłem wyzwala się elektryczny ładunek, który zdaje się poruszać galerią.
Leszek Lesiczka krytyk sztuki, prezes Stowarzyszenia Pryzmat

kilka prac:

migawki z otwarcia: (fot. Monika Grześkowiak, Antoni Rut)

kontakt:
Stanisław Wojcieszak: www.stanislawwojcieszak.wordpress.com
Antoni Rut: www.fotoplastykon.com.pl

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE