Izabella Hermanowska

Poznanianka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz równolegle – Edukacji Artystycznej, organizowanej przez PWSSP w Poznaniu. Nauczyciel akademicki, odznaczona Medalem Komisji  Edukacji Narodowej.
Interesuje ją człowiek, jego osobowość, twarz, rysy – stąd ulubioną dziedziną twórczości jest malarstwo portretowe. Fascynuje ją zarówno piękno, jak i brzydota, młodość i starość; coś szczególnego w twarzy człowieka, co zwraca uwagę.
Podobnie wdzięcznym i ciekawym obiektem są zwierzęta, zwłaszcza koty, które lubi utrwalać w pastelowych portretach a także w cyklu malowanych na drewnie. Artystka traktuje deski jako autonomiczne tworzywo, podkreśla i wykorzystuje jego naturalne walory, w co świetnie wpisuje się zastosowana deformacja kocich sylwetek. Stylizacja i deformacja są częstym środkiem artystycznego wyrazu.
Obecne w twórczości artystki są różne tematy m.in. pejzaż, architektura, martwa natura; o wyborze zawsze decyduje klimat, nastrój, kolor, często – niedopowiedzenie. Ulubione techniki to olej, pastel i akryl.
Organizatorka i uczestniczka wielu plenerów, wystaw, spotkań i wydarzeń artystycznych. Czynnie zaangażowana w życie artystyczne i społeczne środowiska, miasta, regionu. Współzałożyciel, organizator i kurator Galerii „Krąg”, odznaczonej w 2015r. Łazarską Nagrodą Artystyczną, laureatka nagrody „Człowiek Roku Łazarza” 2011 r.
Laureatka wielu wyróżnień i nagród. Od lat prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej, stowarzyszenia, które w roku swego 35. lecia (2016 r.) nagrodzone zostało przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Członek i współzałożyciel Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków.
We wrześniu 2017 r. Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann udekorował Izabellę Hermanowską Srebrnym Medalem Gloria Artis przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Srebrny Medal Gloria Artis dla Izabelli Hermanowskiej

kilka prac:

izabella.hermanowska@gmail.com

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE