Elżbieta Ponińska

elzbieta poninska( ur.1958r.) mieszka w Międzychodzie. Od końca 1998 r. zaczęła się jej przygoda z pędzlem i paletą. Usłyszała słowa: „zostaw wszystko i maluj”, odtąd malarstwo i działalność społeczna stały się codziennością.
W 2002 roku ukończyła Studium Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Artystycznego Drzewce 2002 działającego w powiecie międzychodzkim, w latach 2004 – 2014 była jego prezesem.  Członek Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków i innych stowarzyszeń artystycznych. Największe inspiracje twórcze czerpie z natury: „Piękny jest ten świat i warto ulotne piękno natury zatrzymać w obrazach i fotografiach takim, jakie jest”.
W 2010 r. otworzyła w Międzychodzie prywatną galerię ELART dając możliwość regionalnym twórcom pokazania i sprzedaży swoich prac. Prace znajdują się u indywidualnych odbiorców w Polsce i wielu krajach świata, m.in. Niemcy, Francja, Anglia, Kanada, RPA, Tunezja, Hiszpania.
Indywidualne wystawy – 23, zbiorowe – ok.100 w kraju i zagranicą. Nagrody: w 2007 r. otrzymała statuetkę „Twórca kultury”, a w 2010 r. statuetkę „Twórca i działacz kultury” (nagrody burmistrza Międzychodu); w 2008 r. odznakę honorową za zasługi dla województwa wielkopolskiego, w 2009 r. odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Za swoją twórczość otrzymywała nagrody i wyróżnienia, m. innymi 2 miejsce na wystawie „International master Classes 2018” w Taza – Marocco.

Malarstwo Elżbiety Ponińskiej kwalifikować należy jako realistyczne. W obrazach jej dostrzec można szczegóły, którym poświęca dużo uwagi, a przede wszystkim uporczywe dochodzenie syntezy i perfekcji wyrazu. Raz jest konsekwentna a nawet śmiała, co wyraża zdecydowanym kolorem (kwiaty, martwe natury, pejzaże) innym razem jest delikatna i poetycka przez podjęcie tematu i sposobu rozwiązania (jej dziewczyny w technice pasteli i tematy sakralne). Nazywamy to dwoistością artystyczną. Operuje całą paletą kolorów, co można uznać, jako próby nawiązania do tradycji koloryzmu. Potrafi z łatwością pokazać dobro, miłość, prawdę, ból, krzyk, a przede wszystkim piękno nie zawsze radosne. Twórczość jej to własna interpretacja zaistniałych na płótnie zdarzeń. Jest artystą potrafiącą podjąć każde wezwanie w zaciszu pracowni jak i w plenerze. Chętnie podejmuje działalność dydaktyczno-edukacyjną. Maluje z łatwością i wdziękiem, a nawet z odrobiną nonszalancji. Jest osobą skromną – chyba dlatego, że zna swoją wartość.
Andrzej Aga Grzelachowski artysta plastyk – pedagog

niektóre prace:

www.galeriaelart.pl
elapon2@wp.pl

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz