Elżbieta Ponińska

elzbieta poninska( ur.1958r.) mieszka w Międzychodzie. Od końca 1998 r. zaczęła się jej przygoda z pędzlem i paletą. Usłyszała słowa: „zostaw wszystko i maluj”, odtąd malarstwo i działalność społeczna stały się codziennością.
W 2002 roku ukończyła Studium Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Artystycznego Drzewce 2002 działającego w powiecie międzychodzkim, w latach 2004 – 2014 była jego prezesem.  Członek Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków i innych stowarzyszeń artystycznych. Największe inspiracje twórcze czerpie z natury: „Piękny jest ten świat i warto ulotne piękno natury zatrzymać w obrazach i fotografiach takim, jakie jest”.
W 2010 r. otworzyła w Międzychodzie prywatną galerię ELART dając możliwość regionalnym twórcom pokazania i sprzedaży swoich prac. Prace znajdują się u indywidualnych odbiorców w Polsce i wielu krajach świata, m.in. Niemcy, Francja, Anglia, Kanada, RPA, Tunezja, Hiszpania.
Indywidualne wystawy – 23, zbiorowe – ok.100 w kraju i zagranicą. Nagrody: w 2007 r. otrzymała statuetkę „Twórca kultury”, a w 2010 r. statuetkę „Twórca i działacz kultury” (nagrody burmistrza Międzychodu); w 2008 r. odznakę honorową za zasługi dla województwa wielkopolskiego, w 2009 r. odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Za swoją twórczość otrzymywała nagrody i wyróżnienia, m. innymi 2 miejsce na wystawie „International master Classes 2018” w Taza – Marocco.

Malarstwo Elżbiety Ponińskiej kwalifikować należy jako realistyczne. W obrazach jej dostrzec można szczegóły, którym poświęca dużo uwagi, a przede wszystkim uporczywe dochodzenie syntezy i perfekcji wyrazu. Raz jest konsekwentna a nawet śmiała, co wyraża zdecydowanym kolorem (kwiaty, martwe natury, pejzaże) innym razem jest delikatna i poetycka przez podjęcie tematu i sposobu rozwiązania (jej dziewczyny w technice pasteli i tematy sakralne). Nazywamy to dwoistością artystyczną. Operuje całą paletą kolorów, co można uznać, jako próby nawiązania do tradycji koloryzmu. Potrafi z łatwością pokazać dobro, miłość, prawdę, ból, krzyk, a przede wszystkim piękno nie zawsze radosne. Twórczość jej to własna interpretacja zaistniałych na płótnie zdarzeń. Jest artystą potrafiącą podjąć każde wezwanie w zaciszu pracowni jak i w plenerze. Chętnie podejmuje działalność dydaktyczno-edukacyjną. Maluje z łatwością i wdziękiem, a nawet z odrobiną nonszalancji. Jest osobą skromną – chyba dlatego, że zna swoją wartość.
Andrzej Aga Grzelachowski artysta plastyk – pedagog

niektóre prace:

www.galeriaelart.pl
elapon2@wp.pl

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *